PATATESİN FAYDALARI NEDİR ?

Yüksek tansiyonu, kalp krizini, damar tıkanıklığını önler. İştahı kontrol eder, kanserle savaşır, böbrek sorunlarının düzelmesine yardım eder, sağlıklı kilo vermeyi sağlar, şeker hastalarında oluşan göz bozukluklarını önleyip, astım, mafsal, romatizma ve alerji türü hastalıklara iyi gelir.

–Yorgunluğu gideren B6–C–P vitamini, kalsiyum–bakır ve potasyumca çok zengin patates, muzun alternatifi sayılır. Damarlara esneklik verdiğinden dolaşım yolu sıkıntılarına iyi gelir. ‘Salgısını çoğaltıp, ağızdaki mikropları öldürür. Kızartma yerine közde haşlanmış hatta üzerine tuz yerine limon sıkılmış 2 patates sağlıklı yaşamın ilk adımı sayılır.

– Yüz ve ellerdeki cilt pürüzlü ve kuru ise, 2 boy patates haşlanır, bir yemek kaşığı krema ile krem hale getirilip el ve yüze sürülüp 20 dakika bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır. Haftada 2 kez yapılacak bu işlemle çok iyi sonuç alınacaktır. Şayet krema yoksa hiç dert değil, 2 yemek kaşığı yağlı yoğurt da kullanılabilir.

– Çamuru iyice yıkanan patates kabukları kaynatılıp içildiğinde yüksek tansiyon kontrole alınır. Ayrıca çiğ patates suyu mide ülseri için iyi bir ilaçtır.

– Patates haşlanan su kararmış gümüş eşyalar üzerine dökülür, on dakika bekletilir, çalkalanıp kuru bezle parlatılır.

– Vücutta veya el ve ayaklardaki kaşıntı da patates rendesi konulmuş suyla yıkanıp giderilebilir.

– Paslanmaya yüz tutan kek kalıpları rendelenen çiğ patates veya birkaç dilim çiğ patatesle ovularak temizlenir.

– Yutulan sert bir cismin yine patates püresi yenerek bünyeye zarar vermeden çıkmasını sağlar.

– Çok ateşli bir hastanın alnına konulacak birkaç dilim çiğ patates ateşin düşmesini sağlar.

 

Patatesin iyisi Niğde’de Yetişir.

No Comments Yet.

Leave a comment